Subscribe:

sobota, 21 stycznia 2012

Hip Hop - początki

Autorem artykułu jest Dawid Korzecki


Jednym z najbardziej wpływowych "ruchów" jakie powstały w historii muzyki bez wątpienia jest hip hop. Choć niektórzy sądzą, że hip hop umarł jest to nieprawda. Kultura ta nadal żyje i zawsze będzie w sercach wielu ludzi stanowić sposób na życie, formę ekspresji, wyrażania samego siebie. Warto poznać korzenie hip hopu.

Na początku lat 70-tych XX wieku w południowym Bronxie, dzielnicy pełnej przemocy i narkotyków pojawiły się pierwsze korzenie kultury hip hop. Pionierem i prekursorem narodzin hip hopu jest Kool Herc, który miksował płyty z muzyką na swoich soundsystemach, podczas ulicznych imprez. Kool Herc emigrował z Jamajki i stamtąd przywiózł do Nowego Jorku zwyczaj miksowania płyt oraz rozkręcania imprezy przez wypowiadanie rytmicznych okrzyków. Próba nawiązania kontaktu z publicznością miała formę rymowanego slangu, polegała na komentowaniu imprezy, pozdrawianiu znajomych, namawianiu ludzi do zabawy i przerodziła się w późniejszym czasie w tworzenie rymów, czyli MC-ing (razem z muzyką jako Rap). Największy wpływ na rozwój kultury hip hop miał "breakbeat", czyli połączenie ze sobą dwóch fragmentów utworów, tworzących muzyczny kolaż. Fragmenty te złożone są z rytmu perkusji i stały się "trzonem" dla dalszego rozwoju kultury hip hop. Sama nazwa hip hop narodziła się w 1978 roku i powstała od terminu "hip hoppers" jakiego używał Keith "Cowboy" Wiggins. W późniejszym czasie stwierdzenie zaczęło być kojarzone z powstającą kulturą i tak właśnie narodził się hip hop. Jednym z "ojców chrzestnych" hip hopu jest DJ Afrika Bambaataa, który wprowadził pojęcie czterech filarów kultury hip hop: rap, DJing, b-boying i graffiti. Można także wyróżnić piąty element, którym jest wiedza.

Rap

Rap pochodzi od rapowania, inaczej MC-ing, czyli wypowiadanie słów do rytmu(zwanego beatem) w postaci rymów. Wypowiadane słowa podążają rytmicznie za uderzeniami beatu. Tematyka tekstów w rapie jest nieograniczona. Choć rap słynie z buntu i tekstów poruszających tematykę otaczającej nas rzeczywistości, a zwłaszcza ciężkiego życia w getcie(stamtąd się wywodzi) to tak naprawdę teksty traktują o wszystkim.

"Jest późno w nocy, ja znów piszę, te linie,
oddany sztuce jak writer, który pisze swe imię.
To nie minie mi, hip-hop wpłynął na głębokie wody,
odpadły ofiary losu i ofiary mody."
Dj-ing

Dj-ing, inaczej turntablizm to sztuka polegająca na tworzeniu scratchy oraz beat jugglingów. DJe używają do tego gramofonów i płyt winylowych. Za twórcę "skreczu" uważa się Grand Wizard'a Theodore'a, który po reakcji swojej matki na zbyt głośno grającą muzykę zatrzymał winylową płytę ręka i zaczął nią poruszać w przód i w tył w momencie uderzenia perkusji. Do najbardziej znanych i wpływowych DJów zaliczamy także twórcę "breaków" DJ Kool Herca oraz innych słynnych turntablistów jak: Grandmaster Flowers, Grandmaster Flash i Grandmaster Caz. Po nich nastała kolejna era DJów, którzy wnieśli wiele do tutntablizmu.

"A dziś dj'ów więcej niż grzybów po deszczu chyba,
ale żaden nie zagra jak Deszczu[DJ Deszczu Strugi - przyp.aut], nawet po grzybach."

B-boying

B-boying to rodzaj tańca nazywany inaczej breakdance. B-boying to skrót od break(dance) boy i oznacza osoby tańczące breakdance. Można więc powiedzieć, że chłopak tańczący breakdance to b-boy, natomiast kobieta zajmująca się b-boyingiem nazywana jest b-girl. Początki breakdence sięgają lat 60-tych, kiedy to James Brown wylansował pierwszy tak zwany "freestyle dance". Nie można było jeszcze wtedy mówić o technikach, stylach a jedynie "wygibasach", które jednak zaczęto naśladować w gettach na Bronxie, czy Harlemie i nadawać im własny styl oraz tworzyć nowe figury. Pierwsze ekipy odpowiedzialne za rozwój breakdance i nadanie mu własnego stylu to: Nigger Twins, Clark Kent, Zulu Kings. Następnie pod koniec lat 80-tych powstały kolejne ekipy jak Rocksteady Crew a także NY City Breakers, które poprowadziły b-boying przez "złoty wiek" b-boyingu, czyli lata 80-te.

„To był Broken Glass pierwsza edycja Electro i break kielecka propozycja.
Baton, Wembley, Bioły, Spinxu, Norbert wszyscy na punkcie tańczenia mieli niezłą korbę."

Graffiti

Graffiti to ekspresja wizualna, która swoje korzenie ma jeszcze w latach 60-tych XX wieku. Wtedy swoje terytorium przy pomocy napisów na ścianie oznaczały uliczne gangi takie jak Savage Skulls, La Familia czy Savage Nomads. Jednak graffiti w takiej formie jaką znamy dzisiaj przyszło na świat w 1970 roku. Miało to miejsce w Nowym Jorku, kiedy to podczas postoju pociągu w podziemnej linii metra New York City Transit został on "ozdobiony" kolorowym Graffiti z prawdziwego zdarzenia. Pierwsi graficiarze to: Phaze II, Blade, Lady Pink, Lee, Dondi, Trap: Duro, Duster, Kid Panama, Taki 187(napisano o nim artykuł w The New York Times).

"Tępić tych, którzy przeciw graffiti uprawiają loby
Wielu to robi, choć żaden nie jarzy
Na ch*ju se namaluj - słyszałem wiele razy
Dobre style, żadne bohomazy"

Hip hop w Polsce
Hip hop jest dzisiaj znany na całym świecie i wszędzie znajdziesz naśladowców tej kultury niezależnie od miejsca zamieszkania. W Polsce hip hop zaczął się rozwijać na początku lat 90-tych, choć już w latach 80-tych można odnotować pierwsze korzenie rapu w Polsce (Deuter - Nie ma ciszy w bloku), czy fascynację breakdance. Jednak dopiero w latach 90-tych zaczęło się to na poważnie i pojawiły się pierwsze składy jak: Wzgórze Ya-pa-3, Kaliber 44, Trzycha, Slums Attack, Nagły Atak Spawacza, Molesta, Zip Skład. Za "ojców chrzestnych" polskiego rapu uważa się z jednej strony Liroya, z drugiej DJa Volta. Nie ma co ukrywać, że Liroy przyczynił się do popularności rapu w Polsce na większą skalę i do dziś sprzedał najwięcej kopii swojego "alboomu" w historii. Swój udział miał także Kazik reklamowany jako "Pierwszy Raper Rzeczypospolitej" po wydaniu płyty "Spalam się". Jednak za pierwszą przełomową płytę rap w Polse uważa się produkcję Wzgórza Ya-Pa 3 wydaną w 1995 roku - to wtedy zaczął się pierwszy "boom" na hip hop. Nieco wcześniej mieliśmy jeszcze Salem-Skate i zespół Bad Master C. Kolejna "rewolucja" dla oblicza muzyki rap w Polsce miała miejsce za sprawą Molesty i płyty "Skandal" w 1998 roku. To wtedy zaczęła się era ulicznego rapu. W okolicach roku 2001 mieliśmy także medialny "boom" na hip hop. Przyczyniły się do tego między innymi płyty Paktofoniki, Grammatika, Fenomena, WWO, Tedego, Kalibra 44 a także teledyski i programy (WSZ i CNE), które można było już wtedy oglądać w telewizji. Warto jeszcze wspomnieć o "słynnym" wydawcy Krzysztofie Kozaku, który przy odrobinie szczęścia byłby wydawcą większości najbardziej przełomowych płyt rap w Polsce, między innymi także Paktofoniki. Kolejne pokolenia podtrzymują tradycję, więc dzisiaj możesz słuchać raperów zarówno mainstream'owych jak i tych tworzących polski "underground" - podziemną scenę rapu. Hip hop w Polsce doczekał się już wielu artystów, różnych styli, kilku przebierańców i paru skandali, ale każdy może dzisiaj znaleźć w tej muzyce coś dla siebie.
---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

piątek, 20 stycznia 2012

Radiohead - The King Of Limbs


Darmowe remixy do odsłuchu online Radiohead z płyty The King Of Limbs. Pod likiem na Sound Cloud znajdziesz więcej remixów i piosenek.


 

Foo Fighters - Wasting Light

Lubisz Foo Fighters? Jeśli tak to posłuchaj online ich płyty Wasting Light. Jeżeli uważasz, że muzyka ci się podoba zakup album na nośniku fizycznym.

 

Jak wybrać odtwarzacz mp3?

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki


Odtwarzacze mp3 kilka lat temu zrewolucjonizowały rynek przenośnych urządzeń do słuchania muzyki. Pliki w cyfrowym formacie można było przesyłać, przenosić, kupować w sklepach internetowych. Oszczędzaliśmy miejsce i czas.

Wtedy jeszcze ceny odtwarzaczy mp3 sięgały kilkuset, a czasem kilku tysięcy złotych. Związane to było oczywiście z faktem, że była to swego rodzaju nowość – nie każdy więc mógł sobie na taki „gadżet” pozwolić. Potencjał w urządzeniach dostrzegły również wielkie firmy związane z przemysłem komputerowym, jak na przykład Apple. Dziś obok komputerów Mac, tabletów, czy telefonów komórkowych z nadgryzionym jabłuszkiem sprzedają również odtwarzacze Ipod. Z czasem w ślady poszli również inni producenci, jak również ci, którzy masowo produkowali podróbki.

Działania te przyczyniły się w końcu do takiej sytuacji, gdzie cena odtwarzacza mp3 drastycznie spadła – dziś najtańsze można kupić już za kilkanaście złotych. Urządzeń jest tak dużo, że od tej ilości może rozboleć głowa. Jak wybrać odtwarzacz mp3, aby cieszyć się nim przez lata? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę.
Po pierwsze – obsługiwane formaty plików. Oprócz standardowego mp3, dobrze będzie, jeśli odtwarzacz poradzi sobie z plikami wav, aac, czy też wma. Jeśli nie, to warto zainteresować się, czy producent urządzenia dołącza do zestawu oprogramowanie do konwersji plików.

Po drugie – opcja zasilania. Jest to dość ważna cecha urządzenia, która pozwoli na czerpanie radości z muzyki nieco dłużej lub nieco krócej. Oczywiście nam zależy na tym, aby był to czas jak najdłuższy, przy odpowiednio krótkim ładowaniu odtwarzacza. Nasze „mp3” może mieć wbudowany własny akumulator, najczęściej litowo-jonowy, który może być ładowany rzadziej, niż baterie, jednak musimy pamiętać, że jego wymiana może nie być możliwa. Aby naładować akumulator będziemy potrzebowali ładowarki lub kabla, który podłączymy do usb w komputerze. W przypadku zasilania przez baterie, mamy ten komfort, że jeśli urządzenie się rozładuje, to możemy dokupić po prostu nowe.

Dodatkowe funkcje również są ważne, jeśli myślimy o kupnie mp3. Najczęściej posiadają one wbudowane radio FM, dyktafon oraz pracują w trybie UMS, co oznacza, że nasze urządzenie jest widoczne w systemie jako dysk wymienny, czyli popularny pendrive.

Przy wyborze odtwarzacza mp3 warto również zwrócić uwagę na to, czy będzie można do niego dokupić akcesoria. Jeśli zdecydujemy się na urządzenie od Apple, to możemy liczyć na akcesoria do Ipoda, w postaci przenośnych głośniczków, ładowarkę samochodową, czy też wodoszczelne etui. Dzięki temu komfort słuchania muzyki się zwiększa.

Teoretycznie wybór odtwarzacza mp3 nie powinien sprawiać problemów. Jego cena jest dzisiaj taka, że zawsze można pozwolić sobie na kolejny. Tylko po co niepotrzebnie wydawać pieniądze, skoro można się zastanowić, rozejrzeć i wybrać „ten jedyny”?
---
T.G.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Dźwięk, który wciąga.

Autorem artykułu jest Damian


Ludzi od zawsze fascynowała muzyka. Rytmy, takty i dźwięki sprawiają, że zapominamy na moment o rzeczywistości. Spośród różnych form słuchania muzyki - czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego większość ludzi uwielbia słuchać muzyki na słuchawkach?

Być może dla niektórych to pytanie wyda się intrygujące. Pewnego niedzielnego popołudnia odtworzyłem sobie legendarny utwór L. Kravitz - Always on the Run. Tak się składa, że słuchałem go akurat mając na uszach niemałe słuchawki. Wtedy zdałem sobie sprawę z następującej rzeczy.

Dlaczego ja, jak i inni moi znajomi uwielbiamy słuchać muzyki w ten sposób. Uświadomiłem sobie, że dzieje się tak dlatego, ponieważ chcemy usłyszeć czysty dźwięk, poczuć bliskość muzyki, rytmu i innych dobrze znanych Ci odgłosów. W ten sposób izolujesz czynniki zewnętrze i słyszysz tylko swoją wybraną muzykę. To duża frajda, zgodzisz się, prawda? Znasz to.

Ale idźmy dalej. Czy kiedykolwiek szukałeś miejsca gdzie można by usłyszeć dźwięk, który wciąga Cię głęboko w podróż w utwór muzyczny? Tak w podróż. I im dłużej słuchasz tym bardziej zaczyna Ci się to podobać – czujesz się dobrze i fajnie się bawisz.

Tak, że dźwięk praktycznie dominuje nad Tobą i nie możesz się wydostać. Chyba, że muzyka przestanie grać, w przeciwnym razie jesteś totalnie zagłuszony. W pewnym momencie dostrzegasz znakomitą akustykę pomieszczenia i angażujesz całą swoją koncentrację tu i teraz!

Więc, wyobraź sobie, że salka prób to takie duże słuchawki.

Nie jestem tu, żeby się reklamować, chciałem podzielić się z Wami moim doświadczeniem z pobytu w takim miejscu. Także, jeśli Twoją pasją jest muzyka lub gra na instrumencie muzycznym - to zamiast stosować wynajem nagłośnienia, wybierz się koniecznie do sali prób w Twoim mieście.
Będziesz zadowolony!
---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...